Nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Naše mateřská škola Kytička je jako louka plná kvítí. Každé dítě se rodí jako krásné poupě s právem na svůj zdravý a radostný život.

Nic nemá na dítě lepší vliv než chvála

Burianova 972/2, 460 06 Liberec 6, tel: 485 130 971 mail: ms.kyticka@seznam.cz

Dobrý den milí rodičové a kamarádi,

začal nám měsíc Duben a s ním se podíváme do pohádky s Jeníčkem a Mařenkou. Už víte, která to je? Samozřejmě : PERNÍKOVÁ CHALOUPKA. Převyprávějte pohádku rodičům, sourozencům podle obrázků, nebo jen tak z hlavy. Naučte se rýmovanou pohádku : Odkud ten náš holub letí. Pantomimicky znázorňuj pohádkové bytosti, dávej hádanky z pohádek. Sluchová analýza slov - vytleskávej (čarodějnice, Jeníček, Mařenka, chaloupka, lopata, les, perníček, jahody, hrníček.....). Podle čeho poznáš čarodějnici : charakteristika čarodějnic (vzhled, postava, obličej, oblečení, vlastnosti a schopnosti, létání na koštěti, čarování, vaření lektvarů) - opakujte začáteční a konečné písmeno, slabika.

Zacvičte si podle kartiček Jógy.

Trénujeme opaky, rýmování, zdrobněliny.

Pracovní listy: Perníčky, Perníková chaloupka - domaluj podle vzoru, Spočítej zvířátka

Vyrobte z barevného  papíru 5 různých tvarů perníčků a přineste je do školky (ozdobíme si chaloupku pro ježibabu)

Mockrát děkujeme rodičům i prarodičům a všem Kopretinám za spolupráci a těšíme se v pondělí na viděnou

 Dáša a Pavla

Dobrý den milí rodiče a děti,

začíná nám Pašijový týden před Velikonočními svátky. Modré pondělí, Žluté úterý - tyto dny se ve všech chalupách gruntovalo (uklízelo), 

Škaredá středa - tento den se nesměl nikdo na nikoho mračit, aby se nemračil po celý rok, Zelený čtvrtek - tento den je zvykem připravovat jídlo ze zelené zeleniny nebo bylin, aby byl člověk po celý rok zdráv, Velký pátek - se lidé  omývali v potoce, aby se chránili před nemocemi, věřilo se, že tento den je jediný den v roce, kdy se země otvírá a vydává své poklady, Bílá sobota - tento den se světil oheň před kostelem a zvony se vracely z Říma a opět se rozezněly. Velikonoční neděle - bývalo zvykem, že hospodář rozdělil  při nedělním obědě vajíčko na tolik dílů, kolik bylo členů rodiny. Kdo by v tomto roce zabloudil, měl si vzpomenout na to, s kým jedl vejce, a našel cestu domů. Velikonoční pondělí - pomlázka, koleda, malovaná vajíčka /

Hra Asociace ke slovu:  "koulíme vajíčko a říkáme " Kutálej se vajíčko, kutálej, co patří k Velikonocům, povídej"

  - jmenujeme vše co se nán vybaví v mysli při slově Velikonoce.

Vyprávějte si pohádky : Kuřátko v obilí, O kohoutkovi a slepičce, O koťátku, které zapomnělo mňoukat

Nakreslete na papír více tvarů vajíček ( OVÁL) a dokreslete obličeje, vlasy, různé pocity.

Nápady: Rádio Junior - hry. rozhlas cz /webík/zvukohraní/list

  youtube.com - hudební kvíz, hudební nástroje

Slepička s kuřátky:

- na papír obkresli svoji ruku, na palec dokresli zobáček, lalůček, hřebínek. Dokresli křidélko a nožičky . Potom si vezmi žlutou barvu a dokresli kuřátka a máš velikonoční přáníčko.

Přejeme všem veselé Velikonoce bohatou pomlázku a jarní dny plné sluníčka

Těšíme se na brzké shledání a děkujeme za vaši spolupráci

Dáša a Pavla

 

Pracovní listy

Dobrý den milí rodiče a kamarádi,

Seznamujeme se symboly VELIKONOC / Pomlázka - šlehalo se jí, aby děvčata byla zdravá, nebyla líná, zdobení barevnými stuhami. Zajíček - ten co přináší velikonoční vajíčka. Kraslice - vajíčka zdobená různými technikami - najdi na stránkách youtube. Beránek - znamení čistoty, nevinnosti a poslušnosti.

Pomáháme mamince s jarním úklidem, umím si po sobě uklidit pokojíček, umím o něco požádat, poděkovat, omluvit se.

Zahrajte si na Chuťového detektiva - se zavázanýma očima poznávejte různé pochutiny, rozeznávejte různé chutě, ovoce, zeleninu.

Čichem poznávej různé druhy koření, bylinek. (názvy vytleskej, najdi hlásku na začátku i na konci slova)

Pomáhejte mamince při pečení velikonočního beránka - poznávejte z čeho a jak se vyrábí (suroviny, pomůcky k vaření - pojmenování, činnosti - odměřování, vážení, šlehání, míchání, pečení). Dobrou chuť.

Vyrobte si: Vajíčkový panáček, panenka viz. obrázek (na vlasy můžeš dát naklíčit řeřichu nebo čočku)

Nezapomínejte si zpívat, kreslit, modelovat a radovat se ze sluníčka a života.

Už se na vás těšíme.

Dáša a Pája

Dobrý den milí rodiče a kamarádi,

Tak tu máme už čtvrtý týden našich Pohádek ovčí babičky. Tento týden až do Velikonoc se jmenuje KOLEDA S BERÁNKEM.

Povídejte si co to jsou tradice a zvyky ( rozdíl zimní - jarní svátky / co se dělá na vánoce, velikonoce). Opakujte si roční období, měsíce, dny v týdnu. Prohlídněte si kalendář a zjistěte, jak je označen týden v měsíci a kdy budou VELIKONOCE. Udělejte si svůj kalendář nakreslete co budete určitý den dělat. Zkuste zjistit, jak slaví VELIKONOCE děti v jiných státech ( třeba Anglii, Německu, Itálii.....) a porovnejte jak je slavíte vy. Naučte se nějakou velikonoční koledu. Prohlížejte si knihy, časopisy a vyhledávejte obrázky s jarní tématikou - popisujte co se na obrázku děje.

Už umíte všechny cviky z kartiček jógy? Naučte se je - zacvičíme si je až se opět uvidíme:-D

Dodělejte pracovní listy: Vajíčka - vymaluj správný počet, Velikonoční vejce - dokresli linie

Vyrobte si sluníčko a přivolejte JARO.

Až půjdete na procházku, najděte si 10 věcí z přírody a zahrajte si na Hmatového detektiva ( věci uložte třeba do čepice nebo bavlněného pytlíku). Přírodniny použijte i k procvičování matematických představ ( co je dlouhé - krátké, malé - velké, lehké - těžké.....počet - více - méně - stejně..) nebo si zahrajte na schovávanou předmětů ( můžete použít stopky a zjistíte kdo nejdříve najde všechny schované předměty)

Přejeme hodně úspěchů

Dáša a Pavla

Fotogalerie společná

 

Veškeré dokumenty zveřejněné na webové stránce mateřské školy Kytička jsou vnímatelné, srozumitelné, stabilní a ovladatelné ve smyslu směrnice EP 2016/2102 o přístupnosti internetových stránek veřejného sektoru pro osoby se zdravotním postižením.